TIPY NA CVIČENÍ / A ještě něco navíc...

Procvičováním  správného držení těla během dne posílíte svalstvo zad a trupu

Vytahujte hlavu a krk z ramen, paže nechejte viset volně spuštěné podél těla.  Jejich vahou klesnou ramena i lopatky směrem k pasu. Pupek a spodní žebra tlačte k páteři – nevtahujte však při tom břicho. Toto cvičení můžete provádět vsedě nebo vestoje, kdykoliv během dne.

 

Umět se uvolnit není umění

Postupně uvolňujte jednotlivé části svého těla. Vnímejte podvědomě udržované napětí svalů a cíleně je uvolněte. Začněte u obličeje a hlavy, pokračujte soustředěním na oblast šíje. Potom uvolněte ramena, ruce, hrudník, záda, břicho a nakonec se věnujte dolním končetinám od stehen až po chodidla. Uvolnění všech svalů vám přinese nečekaně výraznou úlevu.

Naučte se prohloubit svůj dech

a užijete si pocit uvolnění ještě víc...

Dech stresovaného člověka je rychlý a povrchní. Náš organismus  je tak ochuzený o kyslík i o energii v podobě vitality, jasné mysli a životní síly, kterou nám má přinášet.
Při výdechu se zbavujeme oxidu uhličitého, vody a dalších nečistot. Šetříme ledviny. I kašel je formou očistného dechu.
Pohybující se bránice při dýchání provádí masáž břišních orgánů, dýchací pohyby mobilizují hrudník, elestický hrudník napomáhá dobré funkci srdce...
Proud vzduchu dráždí nervová zakončení v nose, jež mají přímé spojení a vliv na činnost mozkové kůry.
V neposlední řadě dechová cvičení nás učí koncentraci i celkovému uvolnění. Několik minut hlubokého uvolnění vydá za mnoho hodin spánku.

Jak tedy správně dýchat?


- nosem, který je přirozeným filtrem vzduchu. Dýchání má být pomalé, hluboké a uvolněné.
Plynulá dechová vlna začíná nadechnutím do břicha, pokračuje přes hrudník a končí na klíčních kostech.
Výdech má být také plynulý, ve stejném pořadí, 2x delší než nádech = tzv. plný joginský dech.

Nutné je udržovat průchodný nos - např. s využitím konvičky Nétí.

Prohloubení dechu docílíme vědomým prodloužením výdechu, které spontánně navodí hluboký nádech. Nacvičujte nejprve vleže, poté v různých pozicích, postupně se prohloubení dechu stane Vaší součástí.


NmE4NT