Masáž většinou vyhledáváme, když potřebujeme na chvíli „vypnout“.
Stejnosměrné, rytmické pohyby nás uklidní, uvolní stresem a napětím stažené svaly.
Celkové uvolnění s sebou přináší i prohloubení dechu, více kyslíku do našich buněk a také více energie.
Je mnoho cest, které vedou ke stejnému cíli, je mnoho způsobů masáží, s nimiž se můžeme setkat.
Každý sám si musí vyzkoušet a najít tu svoji, která mu bude nejvíce vyhovovat…
- na kůži a podkoží - dochází ke zlepšení prokrvení, zvyšuje se výživa kožních buněk, pokožka se stává pružnější, pevnější. Jsou lépe odstraňovány odumřelé buňky, odplavovány nečistoty, pokožka může lépe dýchat.
- při masáži je podporován cévní a mízní oběh – zlepšuje se látková výměna ve tkáních, odplavování zplodin, vstřebávání výpotků. Stimulace lymfatického systému posiluje obranyschopnost těla.
- na svaly a klouby - jsou lépe vstřebávány přebytečné a odpadní látky, které jsou příčinami bolestí a únavy. Svaly je možné uvolnit (po velké fyzické zátěži či sportovním výkonu), nebo se mohou na tuto zátěž vhodnými technikami připravit a snížit tak riziko možného poškození. Kloubní struktury se masáží uvolňují, zlepšuje se pohyblivost v kloubech.
- na nervový systém - mírná, pomalá masáž zklidňuje, intenzivní a rychlejší masáž naopak povzbuzuje,
- na systém vegetativní, který řídí činnost vnitřních orgánů. Proto může uklidňující masáž také zmírnit bolest hlavy, nebo trávicí potíže jako důsledek nadměrného psychického a nervového zatížení.
- na imunitní systém – uvolňující efekt masáže zklidní tělo i duši, pomůže nabrat další síly…
Masáž není vhodné provádět při plném žaludku, proto před ní alespoň hodinu nejezte.
Nic. Od toho jsou tu jiní, aby se Vám věnovali a hýčkali Vás. Prostě se jen uvolněte, na nic nemyslete, zavřete oči a nechte se unášet na vlnách relaxace...
Důležité je doplnit tekutiny - nejlépe ve formě čisté pitné vody. Uvolněné toxiny se tak lépe z těla vyloučí.
Pokud se po masáži cítíte unaveni, raději po zbytek dne odpočívejte a dopřejte svému tělu ještě nějaký čas na regeneraci.
Aby se účinné látky z olejů použitých při masáži plně vstřebaly do těla, nedoporučuje se alespoň 12 hodin po masáži sprcha.
Obecně se masáže nedoporučují po nadměrné fyzické námaze, při celkovém vyčerpání, při horečnatém a infekčním onemocnění, při nádorovém onemocnění.
Při výskytu křečových žil, plísňového onemocnění kůže a poranění na kůži se nemasírují příslušné tělesné partie s postižením.
Při menstruaci a v šestinedělí se nemasíruje břicho, v těhotenství některé druhy masáží také nejsou vhodné.
Pokud si v souvislosti se svým onemocnění nejste jisti vhodností masáže, poraďte se raději se svým lékařem.