TIPY NA CVIČENÍ

Aby nás svaly nebolely....

Sedavé zaměstnání, nepříznivé polohy těla při práci, jednostranné zatěžování tělesných partií ve spojení s chladem, vlhkem, průvanem a vibracemi vyčerpávají kompenzační schopnosti těla. Časté výkyvy mimo přirozený stav způsobují přetěžování některých svalů a kloubů, jiné naopak ochabují – výsledkem jsou poruchy statiky a dynamiky, bolestivé obtíže. Objevují se problémy v oblasti horního nebo dolního pletence, později v kombinaci obojího.

Záda bychom se měli naučit držet rovně při všech činnostech, které  vykonáváme.  Jedině tak se vyhneme přetěžování, zátěž se tak rozloží, nevzniká svalová nerovnováha a následné potíže.

 

Vzpřímený stoj:

Budete-li stát zády u zdi, měli byste se jí dotýkat týlem, lopatkami, hýžděmi, lýtky a patami. Po odstoupení  uvolněte napětí, postoj by se neměl výrazně změnit.

 

Vzpřímený sed:

Dolní končetiny jsou rozkročené, stehna směřují pod mírným úhlem dolů, pánev je lehce sklopena dolů, ramena táhneme uvolněně vzad, bradu lehce tlačíme k hrudníku a dozadu (uvolňuje šíjové svaly). Plosky se dotýkají země. Opěradlo by v nejlepším případě mělo podpírat celou plochu zad.

Pro ty, co mají  převážně sedavé zaměstnání  může být pomůckou nafukovací polštář.  U pracovního stolu je třeba zachovat volně spuštěná ramena, lokty ohnuté v pravém úhlu, monitor by měl být vždy ve výšce očí.

 

Zvedání břemene:

Pokud se musíte pro něco ohýbat, pokrčte kolena, ke zvedání využijte silné svaly nohou a zpevněte břišní svaly. Tato kontrakce podporuje páteř.  Břemena je třeba zvedat při těle, ne s předpaženýma rukama  a  odkládat je opět ve dřepu.

Otáčet bychom se měli vždy celým tělem. Vyvarujte se pohybu otočení těla v předklonu!

 

Ležení s rovnou páteří, použití vhodného polštáře udržujte normální postavení hlavy bez rotací a úklonů. Ulehnutí a vstávání by se mělo provádět otáčivým pohybem ze zad přes bok a opačně.

 

V praxi je málokdo schopen tato doporučení striktně dodržovat,

proto Vám předkládáme výběr cviků, které pomohou Vaše svaly opět vrátit do kondice

– protáhnou, uvolní napětí, zmírní bolestivost…


ZjZlMjUzN