COŽ TAKHLE VYZKOUŠET... / Co je to aromaterapie?

AROMATERAPIE

- je cílené používání vonných výtažků z různých druhů rostlin k podpoře a zlepšení fyzické kondice, k harmonizaci emočních a psychických stavů a navození pocitu pohody.

Je možné ji využít jako podpůrnou léčebnou metodu u mnoha nemocí a potíží - migréna, angína, viroza, rýma, problémy s krevním tlakem, záněty, revmatismus...

 

Aromatické látky působí na čichové nebo chuťové receptory člověka a vyvolávají dojem vůně nebo chuti. Komplexní vjem vyvolaný vonnými a chuťovými látkami se označuje jako AROMA. Působí-li éterické oleje svou biologickou aktivitou na živý organizmus, pak hovoříme o AROMATERAPII.

V aromaterapii pracujeme s aromaterapeutickými preparáty, jejichž základem jsou ÉTERICKÉ OLEJE, získávané z rostlinných silicí.

Další důležitou složkou jsou ROSTLINNÉ OLEJE, za studena lisované, aby byla zachována jejich úplná bioaktivita. Neobsahují konzervanty, barviva, vonné ani syntetické látky. Ty působí ve srovnání s éterickými oleji na jiné biochemické úrovni.
Vedle éterických olejů a rostlinných olejů mohou být součástí aromaterapeutických preparátů další látky, například rostlinná barviva, lecitin, rostlinné extrakty, včelí vosk, kakaové máslo, vitaminy a další.


Rostlinné silice

- jsou obsaženy v různých částech rostlin ve zvláštních pletivech. Nacházejí se v květech, plodech, listech, ale i kůře a kořenech, a to v žláznatých chlupech, žláznatých buňkách, papilách, kanálcích, mezibuněčných prostorách a tak dále. Mají pro rostlinu velký význam jako signální chemikálie, které lákají opylující hmyz a synbiotické organizmy v půdě. Dále plní v rostlině funkci protivirových, protiplísňových a antibakteriálních látek, které rostlinu chrání před škůdci a patogeny. Poskytují také rostlině ochranu před UVA zářením a dalším stresům, jako je například nedostatek vody.

Obsah silic v rostlině kolísá nejen v průběhu jejího vývinu (ontogeneze), ale též během 24 hodin, což dokazuje jejich aktivní zapojení do látkové výměny. Obsah a chemické složení silice se také liší podle části rostliny.

 

Éterické oleje se získávájí z rostlinných silicí

1. Destilací suroviny ve svěžím stavu vodní parou. Touto metodou se získává většina éterických olejů.

2. Extrakcí organickými rozpouštědly. Při získávání silice z květů se používá petroléter nebo benzin. Takto získaná silice je označována jako KONKRÉTNÍ neboli KONKRET. „Konkrétní“ silice obsahuje vedle vonných látek ještě látky balastní, zejména vosky. Ty se oddělují jejich rozpuštěním v teplém lihu a vymrazením. Po odstranění balastních látek je silice označována jako ABSOLUTNÍ nebo ABSOLUT.

Jinou možností je extrakce z květů do tuku (tzv. ENFLEURÁŽ). Enfleuráž může být provedena za studena bezpachým tukem, nejčastěji vepřovým sádlem nebo za tepla macerací horkým tukem. Enfleuráž se vyplatí jen u vzácných silicí, např. u silice z květů jasmínu (Jasminum officinale, Oleaceae) nebo bělokvětu hlíznatého, známého jako tuberóza (Polyantes tuberosa, Agavaceae). Z tuku se po enfleuráži éterický olej extrahuje organickými rozpouštědly. Vysoce kvalitní éterické oleje se získávají extrakcí pomocí oxidu uhličitého. CO2 je udržován pod tlakem v kapalém stavu v uzavřeném systému s rostlinným materiálem, ze které se uvolňuje silice. V takto získaném oleji nejsou žádná zbytková rozpouštědla, jelikož oxid uhličitý je za normálních tlaků a teplot plyn.

3. Lisováním. Uplatňuje se při výrobě éterických olejů z kůry citrusových plodů.

 

Vedle čistých přírodních éterických olejů se vyrábějí rovněž oleje syntetické. Jejich cena je několikanásobně nižší než cena éterických olejů přírodních, jejich bioaktivita je však sporadická nebo žádná.

Skutečnou biologickou aktivitu zaručují pouze 100% přírodní éterické oleje. Ty se získávají většinou z monokulturně pěstovaných rostlin, méně z rostlin divoce rostoucích. Při nákupu éterických olejů pro aromaterapii je třeba, aby oleje byly co nejkvalitnější, a tak jsme měli jistotu v jejich zdokumentovaných účincích.

 

Éterické oleje jsou látky těkavé, tedy volně se rozptylující v prostoru.

Podle stálosti (těkavosti) se rozdělují na:

1. vysoce těkavé – éterický olej vyprchá do prostoru do 24 hodin (například eukalyptus, máta peprná).

2. středně těkavé – éterický olej vyprchá do 48 hodin (sem patří většina éterických olejů, například levandule, fenykl, geránium).

3. málo těkavé – éterický olej vyprchá do jednoho týdne (například jasmín, růže, neroli, vetyver).

Těkavost éterických olejů hraje roli zejména při výrobě vonných kompozic do aromaterapeutických preparátů a parfémů. Éterické oleje s nízkou těkavostí se označují jako fixátory vůně.

 

Využití éterických olejů:

Éterické oleje nacházejí uplatnění v přípravě profesionální i domácí kosmetiky, v parfumerii, v masážní praxi, ve fyzioterapii, ve farmacii a dermatologii. Mohou sloužit jako podpůrné prostředky léčby nebo jako součásti léků.

Užívání éterických olejů však podléhá přísným pravidlům. Éterické oleje mají velice silnou koncentraci. V jedné kapce je obsažena vůně a účinné látky přibližně z 1 kg rostlinné drogy. Proto se musí tyto látky několikanásobně ředit v nosném rostlinném oleji (meruňkovém, olivovém, slunečnicovém, mandlovém, jojobovém a podobně), neutrálním hydrofilním oleji Nobilis Tilia, v tuku nebo v alkoholu, případně ve vinném octu, v medu nebo tučném mléce, pojí se i se solí. Éterické oleje nejsou rozpustné ve vodě. Vyšší koncentrace v kosmetických preparátech může způsobit podráždění pokožky a sliznic. Pokud jsou éterické oleje používány přesně a odborně, představují komplementární synergidy ostatních látek.

Způsoby aplikace éterických olejů

celý článek

 

Zásady práce s éterickými oleji:

- Prostudujte si důkladně účinky éterických olejů.
- Pečlivě si vybírejte kvalitu éterických olejů, příliš levné éterické oleje nevzbuzují dojem spolehlivosti.
- Éterické oleje, o kterých se od prodejce nedozvíte nic o původu a dodavateli, u nichž na etiketě chybí správné označení, datum výroby nebo jejich latinské názvy, jsou s největší pravděpodobností pochybné kvality.
- Řada prodávaných éterických olejů nese označení „Vonná kompozice“ nebo „Pouze do aromalamp nebo do pot-pouri“ (směsi suchých květů). Ty jsou převážně syntetické nebo ředěné a pro zevní či vnitřní užití nejsou vhodné. Syntetické éterické oleje voní podobně jako přírodní, postrádají však příslušnou biologickou aktivitu. Syntetické jsou také tzv. „přírodně identické" oleje.
- Zachovejte kvalitu éterických olejů během užívání. Éterické oleje rychle vyprchávají, proto nenechávejte lahvičky dlouho otevřené. Nevystavujte éterické oleje teplotním extrémům a výkyvům teplot. Ideální způsob uchování je v chladu, temnu a ne v lednici.
- Dbejte na správnou koncentraci a ředění. Éterické oleje se užívají ve zředěné formě. Vyšší koncentrace v kosmetických přípravních mohou způsobit podráždění. Pro příklad: do koupele se přidává okolo 10 kapek éterického oleje, do 50 ml masážního oleje cca 25 kapek, do aromalampy 4 – 8 kapek.
- Chcete-li použít éterické oleje k podpůrné léčbě, nezapomeňte se poradit s odborným aromaterapeutem.
- Přistupujme k darům přírody s úctou. Přírodní látky, a tedy i éterické oleje, nás od nepaměti provázejí a slouží nám. Jejich vůně zjemňuje citlivost našich smyslů a vylaďuje nás do přirozené a ušlechtilé sounáležitosti s okolním světem. Připomínají nám, že štěstí a harmonie našeho žití leží na dosah ruky. Zacházejme s nimi s respektem.

(čerpáno z materiálů Nobilis Tilia)

 

 


MTM4ZmI