COŽ TAKHLE VYZKOUŠET... / Hrajeme si s vůněmi

VYTVOŘTE SI VLASTNÍ PARFÉM

sobě "na míru" a dodejte tak svému životu nové kvality.

Lidské tělo absorbuje složky všeho, co na něj aplikujeme. Je proto důležité hlídat si složení výrobků, které používáme. Stejné je to i s parfémy. Většina dnešních parfémů se používá ze syntetických látek, které nás ovšem neobohacují dále tak, jako to umí směsi čistých éterických olejů.

 

Co na výrobu parfému potřebujeme?

1. alkoholový základ - lékárenský líh nebo kvalitní vodka. Výborné je si do alkoholu nechat vyluhovat koření. Do půl litru alkoholu přidáme vanilkový lusk nebo 2 polévkové lžíce koření (hřebíček, kardamon, skořice, badyán, nové koření, zázvor) a necháme 3 - 4 týdny vyluhovat. Výsledný alkohol propůjčuje potom směsi hřejivý, kořeněný nádech.

2. éterické oleje podle vlastního výběru. Používají se tzv. vrchní, střední a základní tóny.

Vrchní tóny jsou vůně, které zaznamenáme jako první. Jsou ostré, ale nevydrží dlouho. Tvoří pouze malé procento konečné směsi. Vrchní tóny představují bergamot, citron, pomeranč, máte peprná, heřmánek, lipový květ a lemongrass.

Střední tóny se přidávají do směsi pro zjemnění. Obvykle se používají ve vyšších koncentracích, tvoří hlavní součást směsi. Může to být růžové dřevo, levandule, geránium a ylang-ylang.

Základní tóny dodávají směsi éterických olejů plnost - je to vůně, která vydrží nejdéle, voní hluboce a zemitě. Říká se jim fixativa, neboť mají schopnost zadržovat vůni. I přesto, že ve směsi zabírají pouze malé procento, udrží vůni dlouho na kůži. Mezi tyto esence patří pačule, santalové dřevo, vetiver, benzoe, kadidlo, labdanum a myrha.

Všeobecně platí, že citrusy propůjčují směsi ovocný nádech, květinové vůně dodají sladkost. Bylinkové oleje dodají směsi zelený tón a kořeněné oleje ji prohloubí.

Možnosti jsou omezeny pouze vaší fantazií. Nepoužívejte však více než 3 - 5 éterických olejů najednou.

 

Síla parfému záleží na poměru EO, vody a alkoholu:

typ

procento EO

procento alkoholu

Parfém

15 - 30

90 - 95

Parfémovaná voda

8 -15

80 - 90

Toaletní voda

4 - 8

80 - 90

Kolínská voda

3 - 5

70

 

Příklad výroby  kolínské vody:

Do 70 ml alkoholu nakapeme předem připravenou směs éterický olejů, nebo vybrané éterické oleje kapeme postupně. Dlouze a pomalu promícháme, aby se úplně rozpustily.

Necháme odležet minimálně 48 hodin, přidáme 30 ml vody a opět pomalu a důkladně promícháme. Směs by měla stát minimálně ještě dalších 48 hodin, v lepším případě 4 - 6 týdnů.

Přes papírový filtr přelijeme do lahvičky, pokud by se zdála směs příliš silná, je možné ji ještě mírně naředit pramenitou vodou a opět dobře promíchat.

 

Pomůcky pro ředění:

Přidáním 5 kapek EO do 10 ml základu vznikne 2,5% koncentrace.  (celkové množství základu:2=počet kapek)

1 gram nebo 1 ml éterického oleje = cca 20 kapek (záleží však na viskozitě oleje)

 

(čerpáno z knihy C. K. Dodt - Éterické a esenciální léčivé oleje, ze seminářů - Aromaterapeutické minimum)


NDgwNW