SÁM SOBĚ LÉČITELEM / Alternativně proti viróze

Přírodní medicína chápe virózu a nachlazení jako způsob, kterým se tělo zbavuje nahromaděných odpadních látek a jedů. Odpadní látky oslabují imunitní systém a vytvářejí tak živnou půdu pro viry. Je proto vhodné toto vnitřní čištění podpořit - poskytnout našemu tělo odpočinek, odlehčit zažívání příjmem jednoduché stravy, zajistit dostatek tekutin a neužívat léky, jež příznaky tlumí a proces čištění zastavují - nevyloučené odpadní látky se potom dostávají hlouběji do těla.

Nevhodnými potravinami v době nemoci jsou zejména zahleňující mléčné výrobky a výrobky z mouky a zatěžující živočišné produkty.

Také horečka je součástí samoléčby těla. Může to být způsob, jak spálit negativní myšlenky, na kterých lpíme. Může se vztahovat na vnitřní konflikt, na něco, co nás spaluje. Horečku do 38°C není dobré potlačovat.


Často nás viróza "přepadne" v době, kdy jsme vyčerpaní, přepracovaní. Nemoc nás upozorňuje na to, že potřebujeme "vypnout", vstřebat nové zážitky a zkušenosti. Nebo je třeba uvolnit negativní emoce, které držíme hluboko v sobě a jež také mohou oslabovat náš imunitní systém. Řekněme proto raději ano sami sobě i přesto, že budeme muset říci ne někomu jinému. Respektujme potřeby svého těla, využijme dobu nemoci k nastolení zdravého způsobu  pomoci tělu, mysli i duše.


JAK  NA  VIRÓZU  PŘÍRODNÍ  CESTOU?

(čerpáno z materiálů Nobilis Tilia)

V době, kdy na nás útočí  četné odolné zárodky nemocí, kterým naše snížená imunita stále hůře odolává, můžeme naštěstí sáhnout i po příjemném způsobu, jak svému tělu pomoci v boji proti  akutním virózám a zároveň posilovat naši přirozenou obranyschopnost.

Jedním ze způsobů je aromaterapie.  Jedná se o druh přírodní medicíny, který využívá léčebné účinky vonných éterických olejů.

Éterické oleje jsou koncentrované, vysoce účinné rostlinné výtažky, které obsahují to nejlepší a nejúčinnější z rostliny. Jedná se o velmi složité sloučeniny obsahující běžně na stovku rozličných prvků. Jejich účinků využívá hojně farmaceutický a potravinářský průmysl, i když dnes jsou v těchto oborech využívány spíše syntetické napodobeniny.


Na fyzické úrovni éterické oleje likvidují  choroboplodné zárodky, neboť většina z nich má silné antiseptické, antibakteriální a antimykotické (protiplísňové) účinky, zatímco specifické účinky každého oleje pak směřují k jednotlivým orgánovým celkům, jejichž funkce pomáhají harmonizovat.

Narozdíl od použití moderních chemických medikamentů, éterické oleje nemají žádné nepříjemné vedlejší účinky a – co je pro nás důležité – posilují přirozenou imunitu organizmu. Tělo je schopné éterické oleje přirozeným způsobem z organizmu vyloučit, což trvá u zdravého člověka tři až šest hodin. Ve světě  kupříkladu probíhá rozsáhlý výzkum tea tree, domorodé australské rostliny, jejíž éterický olej je stonásobně účinnější než kyselina karbolová, a přesto není pro lidi jedovatý! Některými odborníky je dnes považován za antibiotikum budoucnosti.

Druhou úrovní působení olejů je jejich schopnost ovlivňovat svojí vůní náš psychický stav a momentální náladu. Při inhalaci pronikají oleje čichovým nervem přímo do limbického centra v mozku a můžeme s jejich pomocí výrazně zlepšit osobní pohodu. Souhlasíme-li s obecně přijímaným faktem, že 90 % všech onemocnění je psychosomatického původu, okamžitě je jasné, jak obrovské možnosti nám používání éterických olejů odkrývá.

Můžeme si zakoupit éterické oleje a začít je používat podle návodu k inhalacím z aromalampy či difuzéru, ke koupelím či masážím anebo začít používat přímo výrobky aromaterapeutické kosmetiky, jež éterické oleje v účinné koncentraci obsahují.


V období  onemocnění dýchacích  nám pomůže v prevenci i léčbě přírodní eukalyptový olej (Eukalyptus globulus nebo radiata), pro své silné protivirové působení je vhodné jej doplňovat či střídat s éterickým olejem z ravintsary (Cinnamomum camphora). Výborné antiseptikum je také citron (Citrus limon) nebo borovice (Pinus sylvestris či pinaster).

Můžete si rovněž pořídit Domácí lékárničku s pěti éterickými oleji, které mají nejširší účinky v oblasti domácí léčby i prevence, s podrobným návodem k jejich použití. Domácí lékárnička obsahuje eukalyptus, citron, tea tree, levanduli a mátu. Eukalyptový a citronový éterický olej jsou vhodné k preventivnímu použití v osvěžovačích vzduchu. Ničí choroboplodné zárodky v ovzduší a pomáhají likvidovat infekce v jejich zárodku.


Z účinných aromaterapeutických preparátů je oblíbený Nosní olej nebo Nosní gel Forte se směsí specifických éterických olejů na ošetření bolavé sliznice kolem ústí nosu a zlepšení dýchání nebo Eukalyptový balzám k potírání hrudníku při kašli a zahlenění průdušek. Velice příjemným a snadno použitelným terapeutikem pro podzimní a zimní období jsou koupelové oleje. Stačí jedna polévková lžíce na vanu teplé vody a naše tělo může využít všechny účinné látky, které při koupeli inhalujeme a které zároveň pronikají naší pokožkou do krevního oběhu. K posílení organizmu a prevenci onemocnění jsou vhodné například Koupelový olej borovicový nebo s tea tree.

Aromaterapie je výtečným pomocníkem nejen v boji proti  akutním potížím a v prevenci, ale její preventivní účinky  se kumulují. To je přičítáno právě jejich schopnosti posilovat naši přirozenou imunitu.

Začnete-li používat éterické oleje nebo aromaterapeutické preparáty jako běžnou součást každodenního života, zjistíte zakrátko, že jste mnohem odolnější běžným infekcím, že se vaše tělo učí na nemoc reagovat novým způsobem a za několik let možná s údivem zkonstatujete, že stres už vás nedostává na kolena, že hladina energie ve vašem těle je vyrovnaná a že už si ani nepamatujete, kdy jste byli naposledy nemocní...

LÉČIVÉ BYLINY NA NACHLAZENÍ

(převzato od Mgr. J. Podhorné - firma Naděje)

Příznaky nachlazení všichni dobře známe - začátek nemoci bývá poměrně náhlý, obvykle po 1-3 denní inkubační době. Projevy začínají pálením v nose či v krku, k tomu přistupuje kýchání,vodnatý výtok z nosu a malátnost. Od 3.dne nosní sekret již bývá hlenovitý až hnisavý. Suchý, štěkavý kašel s malou příměsí hlenu trvá až do druhého týdne. V době propuknutí klinických příznaků onemocnění je vhodné spolu s užíváním bylinné kúry inhalovat dohřátou minerálku s vyšším obsahem hořčíku (magnesia). U části postižených osob dochází později k bakteriální kontaminaci, hlen se mění v hnisavý, infekce obvykle přestoupí do dolních dýchacích cest (tracheitida, bronchitida), případně do plic (zánět průdušek a plic-bronchopneumonie).

Teprve u posledně jmenované komplikace jsou vhodná antibiotika, jinak nejsou vůbec účinná. Jde totiž o akutní virové infekce dýchacího traktu se zánětem buď jen v některých,anebo ve všech úsecích dýchacích cest. Bohužel lidé často z nevědomosti vyžadují na lékařích antibiotika tam,kde nemohou účinkovat a kde naopak je vhodné uplatnění pro použití bylin.

 

U onemocnění z nachlazení se uplatňuje více prevence a byliny.

Např. použití bylinné kúry na prevenci a obranu proti chřipce a virovým onemocněním K39.

 

V době kdy začínají takzvaná chřipková období, hrozí nám nepříjemné zdravotní problémy, ať je to bolení v krku, horečky nebo bolest kloubů. Záleží na druhu viru, který nás napadne. „Proto jsem, sestavila tuto kúru a zvolila záměrně ty tinktury, které posílí imunitu a obranyschopnost organismu“,říká Mgr.Jarmila Podhorná. „Jelikož její užívání je dlouhodobější, je dobré začít co nejdříve. Tyto bylinné přípravky jsou pro naše tělo v každém směru přínosem a je jisté že nám pomohou a pomáhají, i když to nemusíte zaregistrovat. Je to splnění přání, pomoci tělu jiným způsobem než chemií, která sice pomůže viditelně hned od problému, ale neřeší jej, naopak zanechá v těle nebezpečné látky, které organismu rozhodně nepřispívají“.

 

Složení:

Lichořeřišnice - vynikající rostlinné antibiotikum, které během 2 měsíců likviduje většinu streptokoků, stafylokoků. Působí především na močové a dýchací cesty.

Echinacea purpurea - silně posiluje obranyschopnost organismu, odstraňuje lymfatické potíže, zánětlivé procesy, křečové žíly a hemeroidy. Má protirakovinné působení.

Grep - likviduje bakterie a plísně, které způsobují alergie a záněty. Jeho vnitřní použití je na chřipky, rýmy, astma, otoky.

Černý rybíz - účinný při snížené funkci nadledvinek, při potřebě vytvoření kortisonového efektu, při těžších formách zánětů. Výborné antialergikum při senné rýmě, ekzému, astmatu, dále při zlepšení adenomu prostaty. Má výraznou protiotokovou aktivitu.

Vrba bílá - výborný prostředek proti chřipce a ostatních virózách, nejlépe s břízou. Při revmatismu spolu s olší, kdy zároveň zlepšuje zánětlivé stavy močového a trávicího ústrojí. Spolu s měsíčkem snižuje dráždivost nervové soustavy.


 

ODRiM2