Dornova metoda

(součástí je diagnostika, ošetření dolních končetin a pánve, průprava pro domácí cvičení)

- je šetrná manuální terapie, která pomáhá při potížích pohybového aparátu. Dochází při ní k uvolnění blokád a bolesti v oblasti páteře a kloubů. Velmi úspěšně vyrovnává rozdílnou délku dolních končetin a tím napravuje celkovou statiku těla a odlehčuje klouby a svaly, léčí skoliózu.

- jemným tlakem navrací obratle a klouby do původní polohy za aktivní účasti klienta. V žádném případě se neprovádí trhnutím, jež by mohlo způsobit mikrotraumata v kloubech či zablokování a následné zhoršení stavu. Pracuje se vleže, ve stoji i v sedě.

Často ihned po prvním ošetření klient vnímá výrazný ústup bolesti zejména v bederní oblasti, pro větší účinek je vhodné ošetření několikrát opakovat. Postup je individuální, vždy podle potíží a potřeb klienta.

Pokud dojde k nápravě délky končetin, je možné přechodně pociťovat ztrátu rovnováhy a při chůzi nekoordinovaný pohyb - více se najednou opíráme o původně delší nohu. V ojedinělých případech dochází k pocitům nevolnosti. Tělo si musí na nový postoj zvyknout. Počáteční zhoršení stavu - tzv. bolest z přestavění odezní nejpozději do několika dnů.

 

 

Základem pro ošetření je vyrovnání rozdílné délky dolních končetin.

Zajišťuje, aby člověk "stál oběma nohama na zemi".


Rozdílná délka dolních končetin je z velké části funkční porucha - způsobená z 90% zvětšenou štěrbinou v kyčelním kloubu, z 8% pochází z blokád křížové kosti, kolenního nebo hlezenního kloubu. Jen velmi malé procento má anatomickou příčinu - úrazy, vrozené anomálie..

 

Proč jsou stejně dlouhé nohy důležité?

Odlišnou délku dolních končetin má obecně velká většina lidí, ti často o svém problému ani nevědí. Asymetrii tělo vyrovnává posuny obratlů a kloubů od kyčlí dolů. Dochází k přetěžování určitých partií, důsledky jsou dosti patrné:

- nestejně dlouhé DK vedou k nestabilitě v hlezenním kloubu. Důsledkem může být ostruha patní kosti (delší strana paty se zadupává, kratší stranou se pata příliš zatěžuje)

- kratší noze chybí stabilita podkladu, reflexní zóny na chodidlech nejsou stejně drážděny, jednotlivé orgány získávají díky chybné statice cestou reflexe nesprávné podněty

- nerovnoměrné zatížení chodidel se projevuje nejistou chůzí

- posuny obratlů tlačí na nervy, způsobují bolest např. v kolenech. Chybné pozice obratlů vedou k nesprávným informacím v orgánech, mění se paměť buněčné tkáně. Toto zablokování brání toku energie.

- žilní pumpa je nedostatečně zásobována, důsledkem mohou být křečové žíly, často výraznější na delší noze

- z chybné statiky mohou vycházet také problémy s čelistními klouby

- mozkové hemisféry jsou nerovnoměrně prokrveny - dochází k poruchám koncentrace, paměti, výraznější hyperaktivitě u dětí, závratím, bolestem hlavy, ke kolísání nálad, depresím...

 

 

Kontraindikace ošetření Dornovou metodou

- osteoporóza v pokročilém stadiu, náchylnost ke zlomeninám či ke krevním výronům

- akutní záněty, nachlazení, virózy

- u Bechtěrevovy choroby se neošetřují již srostlé obratle, klouby ošetřovat lze

- onkologická onemocnění,

- stavy po operacích a úrazech až po zhojení (po 4-8 týdnech), nutné lékařské vyjádření

- těhotenství

- při celkově zhoršeném zdravotním stavu je vhodné potvrzení od lékaře

 


 

MzYxZDN