SLES a SLS jsou sytetické tenzidy, které jsou obsaženy ve většině běžně používaných mycích prostředků. Jsou to např. Sodium Lauryl Éter Sulfát, Sodium Lauryl Sulfát, Ammonium Laureth Sulphate, MIPA Suphate aj. Přípravky pak vykazují silnější mycí účinky než obyčejné mýdlo, více pění, mají stejnou účinnost v měkké i tvrdé vodě, v širokém rozmezí pH.

Přidáním kuchyňské soli se zvyšuje jejich viskozita - takto vyrobený šampon je hustý a snadno se aplikuje. Výrobní cena takového výrobku je nízká, neboť obsahuje jen 6% účinných látek, až 12% soli a zbylých 80% tvoří voda.

Tyto syntetické tenzidy však spolu s mastnotou i nečistotou smývají z pokožky také přirozený kožní film. Ta se potom více mastí, protože si dělá rezervy před dalším mytím. Pokožka se stává přecitlivělou, používání šamponů se syntetickými tenzidy může mít za následek i nadměrné padání vlasů.

Systetické tenzidy mají také špatnou biologickou odbouratelnost - bakterie v přírodě je nezlikvidují, jejich rozklad probíhá pouze pomalu chemickou cestou.

 

Přírodní alternativu představují tzv. cukerné tenzidy, jejichž základem jsou cukry. Bývají označovány jako Glucoside, Sucrose, Succinate, Glutamate. Tyto látky jsou povolené při výrobě přírodní kosmetiky.

Mají menší pěnivost a nižší mycí schopnosti než syntetické tenzidy, nejsou stálé v závislosti na pH. Jsou dražší a mají větší dávkování, avšak mají velice jemný mycí účinek, nepoškozují přirozený kožní film, pokožku hydratují a jsou biologicky plně rozložitelné. Zvláštní skupinou jsou neionogenní tenzidy, které jsou zvláště vhodné pro dětskou kosmetiku, jsou tak jemné, že ani neštípou do očí.

Pro výrobu všech šamponů a sprchových gelů Nobilis Tilia se používají výhradně cukerné tenzidy, všechna tyto výrobky mají certifikaci CPK.

 

MjE5ZDJh