ZPŮSOBY  APLIKACE  ÉTERICKÝCH OLEJŮ:

Aplikace éterických olejů na kůži:

Pokud jsou éterické oleje neseny vhodným nosičem, pronikají všemi vrstvami kůže a dostávají se až ke krevním vlásečnicím. Optimálními nosiči jsou rostlinné oleje, které snadno pronikají mezibuněčnými prostorami.

Mezi běžně užívané nosné rostlinné oleje patří olej slunečnicový, olivový, mandlový, meruňkový, sezamový, olej z pecek vinných hroznů nebo jojobový vosk. Tyto oleje používáme jednotlivě nebo ve směsi, libovolnou kombinací dvou až tří.

Výborným regeneračním olejem určeným k běžnému dennímu ošetření obličeje je základní olej složený z jednoho dílu jojobového vosku a jednoho dílu oleje z vinných hroznů, doplněný např. levandulovým březulovým, růžovým, jasmínovým, neroliovým nebo santalovým éterickým olejem.


Masírujeme postižené místo nebo část těla. Vhodná je lokální aplikace při různých bolestivých stavech svalů a kloubů, při kožních onemocněních, jako podpůrný prostředek léčby, k běžnému dennímu ošetření, či aromaterapeutická masáž celého těla.

 

Ředění éterických olejů pro masáž:

0,5%    - u dětí do 6 let - 7 kapek éterického oleje nebo jejich směsi v 50 ml rostlinného oleje

1,5%    - u dětí od 6 do 12 let - 22 kapek éterického oleje nebo jejich směsi v 50 ml rostlinného oleje

2,5-3% - od 12 let - 37 kapek éterického oleje nebo jejich směsi v 50 ml rostlinného oleje

 

Ředění éterických olejů pro koupel:

Éterický olej se smíchá s lžící neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje, se smetanou či medem a přimíchá  se do koupele. Délka koupele by měla být 15-30 minut a teplota vody by neměla přesáhnout 40°C.

Dávkování: na celou koupel 8 - 15  kapek éterického oleje do vany, na částečnou koupel (na nohy)  5-8 kapek na litr vody.

Alternativou je i nakapat 2 kapky éterického eleje na vlhkou žínku a potírat celé tělo nebo postiženou část.

 

Teplé či studené obklady:

Éterický olej zamíchat do tvarohu nebo nakapat na kostky ledu zabalené do látky z přírodního materiálu. Je možné i  5 kapek éterického oleje smíchat se lžící  neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje, nalít do vody, v ní namočit obklad a přikládat na postižené místo.

 

Aromaterapeutické masti:

Do 50g vyškvařeného sádla nebo do základu z bambuckého másla přidat 5-15 kapek éterického oleje.

 

Přímá aplikace na kůži:

Přímá aplikace je možná pouze u některých éterických olejů - levandule, tea tree.

Pouze několik kapek lehce nanést, nevtírat! Objeví-li se zarudnutí nebo svědění, od přímého používání neředěného éterického oleje upusťte.

 

Místní čištění:

2-5 kapek éterického oleje nakapat do nádobky s teplou vodou, v ní namočit žínku a potírat postižené místo.

 

Kloktání:

1-3 kapky éterického oleje nakapat do sklenice vlažné vody, promíchat, kloktat, nepolykat.

Vdechování:

Po vdechnutí se vjem dostává čichovým nervem do čichového centra v mozku. Z tohoto místa vonná aktivní látka ovlivňuje autonomní nervový systém. Může navodit zvýšení či snížení krevního tlaku, pocit tepla, chladu, osvěžení, uklidnění, povzbuzení, může odstranit bolesti hlavy, svalové napětí a další. Inhalace éterických olejů je možné využít v psychoterapii při léčbě různých psychosomatických onemocnění. Stejně tak může příjemná vůně přispět ke zlepšení atmosféry doma i na pracovišti.


K inhalaci éterických olejů dochází vždy při práci s aromaterapeutickými preparáty. Výrazného účinku je dosaženo například při užití koupelových olejů a saunových směsí. Éterické oleje pro inhalování volíme podle vyhovujícího aroma a žádoucího terapeutického účinku.

Přímá inhalace:

Při inhalaci nakapat do 600 ml horké vody 2-3 kapky oleje, promíchat, přes hlavu přetáhnout ručník a 5 minut inhalovat. Nebo nakapat 1-2- kapky na kapesník a vdechovat přímo.

 

Difuzéry, aromalampy, mlhové lampy a rozprašovače:


Použití difuzéru je přesně stanoveno výrobcem. Jejich výhodou je šetrné rozptylování éterických olejů, často s časovým spínačem a regulátorem intenzity.

U aromalampy je její podstatnou součástí miska, kterou plníme po okraj vodou. Optimální objem misky je cca 100 ml a její vzdálenost ode dna aromalampy by měla být nejméně 7 cm tak, aby nedocházelo k příliš rychlému vypaření vody. Pod miskou zapalujeme  svíčku z čistého parafínu. Je zdrojem tepla pro ohřátí misky s vodou a urychluje odpařování éterických olejů, které se do vody nakapou v množství 4 – 8 kapek. Aromalampy se vyrábějí z keramiky, porcelánu, kovu, skla nebo kombinacemi uvedených materiálů.

Pro rozptýlení do prostoru nakapat 10 - 15 kapek éterického oleje do  250 ml vody, promíchat, dát do rozprašovače a rozptýlit po místnosti (před použitím vždy protřepat).

Alternativou je i nakapání éterického oleje do misky s horkou vodou (v aromalampě může docházet k nežádoucímu přiškvařování oleje).

Vhodné je i nakapání na neglazovanou keramiku, z níž se bude odpařovat.

 

Rejstřík využití éterických olejů první pomoci


Pozn: 20 kapek EO odpovídá objemovému množství 1 ml (záleží však na viskozitě oleje)

 

Upozornění:

PRO  VNITŘNÍ  ÚŽITÍ  NEJSOU  V  ČR  ÉTERICKÉ  OLEJE  SCHVÁLENY.

NEVHODNÝM  POUŽITÍM  NĚKTERÝCH  ÉTERICKÝCH  OLEJŮ  JE  MOŽNÉ  ZPŮSOBIT  PODRÁŽDĚNÍ  SLIZNIC  ČI  POKOŽKY  A TAKÉ  POŠKOZENÍ ORGÁNŮ.

- Neředěný éterický olej neaplikujte na zanícená místa, na sliznice, při manipulaci chraňte své oči.

 

Éterické oleje by se neměly používat do 6 měsíců věku a v prvních 3 měsících těhotenství.

 

 

NmQzZ